Wix ve WordPress arasındaki kod hırsızlığı tartışması tatlıya bağlandı mı?

wix-wordpressGeçtiğimiz günlerde WordPress‘in yaratıcılarından Matt Mullenweg kendi kişisel blogunda kaleme aldığı bir yazıyla Wix ’i yerden yere vurdu. Araştırmak üzere Wix ’in mobil uygulamasını indirdiğini ve kodlara göz attığını söyleyen Mullenweg, “bir dejavu yaşadığını” yazdı. Bu inceleme esnasında kodların tıpatıp WordPress kodları gibi yazıldığını gören Mullenweg, Wix ’i hırsızlıkla suçladı.

WordPress açık kaynak kodlu bir yazılım olmasına karşın, bu kodların atıfta bulunularak veya kaynak gösterilerek kullanılması ve gerekli izinlerin bu stil durumlarda rıza ile yapılması gerekiyor. Kısacası yazılım açık kaynak kodlu ve ücretsiz de olsa da bazı lisans hakları ile korunuyor. Bunun yanı sıra yazılmış olmayan ahlak kurallar da devreye giriyor.

Mullenweg ’in suçlamalarının arkasından anında ertesi gün bir cevap veren Wix, ağır suçlamalar karşı kendi devlete ait blogu üzerinden ve CEO ’ları Avishai Arahami göre kaleme alınan bir açık mektup yayınladı. Bu yazılı açıklamada kendini savunan Arahami, WordPress ile bir savaş içinde bulunduklarını bilmediğini belirterek sözlerine başladı. Arahami, Wordpress ’in açık kaynak kod kütüphanesinden kodları uygulamalarında kullandıklarını kabul ederken, bunun Wix ’in WordPress ’i kopyaladığı anlamına gelemeyeceğini ve açık kaynak kodunun konseptinin bu olduğuna inandığını dile getirdi. Avishai Arahami kaynak kodlarını gönül rahatlığıyla paylaşabileceklerini belirtirken, Wix bünyesinde 3 milyon satırdan pozitif kod bulunduğunu belirterek kendini savundu.

Tartışmada haklı taraf kim agnostik fakat, WordPress ile Wix arasındaki gerginliğin patronların blogları üzerinden birbirleriyle kahve içmek için buluşma konusunda anlaşmalarıyla tatlıya bağlanmış gibi gözüküyor. Bir diğer senaryomuz ise bütün bu olay dizgisinin ve açık mektupların kurgulanmış bir gösteri olması yönünde.

Leave a reply