Twitter, doğrudan doğruya mesaj yoluyla tip hizmetleri aracını güçlendiriyor

twitter-dmTwitter, platformu üzerinden tip desteği veren markalara yönelik özel bir geliştirme yaptığını duyurdu. Twitter ’ın Tip Hizmetleri Mahsul Müdür Ian Cairns kadar kaleme alınan açıklamada, Twitter ’ın hızlı mesajlar ve karşılama mesajları özelliği tanıtıldı. Bu mesajlar doğruca bir Twitter kullanıcısı bir markaya erişmeye çalıştığında bu karşılama ve seri mesajlaşma özelliklerinden faydalanıyor. Twitter ’ın doğrudan doğruya mesajlar üzerinden verdiği hizmet bir chatbot türünden olmasa da, alıcı hizmetli veren markaları otomasyona özendirme eden geliştirmeler yapıyor.

Karşılama mesajları doğru markalar, gelen müşteriyi daha iyi yön belirleme imkanı bulacak. Hızlı cevaplar ise müşterilerin işini bir hayli kolaylaştıracak. Kullanıcılar, süratli mesaj seçeneklerinden birini seçerek yerine getirmek istedikleri işlemi tıpkı çağrı merkezinde telefonla söyleyebildiği gibi Twitter direkt mesajlar üzerinden de seçebilecek.

Geliştiriciler için bir form açan Twitter, öbür markaları yavaş yavaş içeri alacak ve tahmin ediyoruz fakat yakın gelecekte bu özellik tüm markalara açılacak. şimdi Twitter ile özel bir işbirliğine gidip bu uygulamayı hayata geçiren markalar aralarında bulunan Evernote, Pizza Hut, Airbnb, Spotify, Norton ve Tesco gibi büyük markaların yanına daima yenilerinin eklenmeye başlaması bekleniyor.

Hemencecik aşağıdan, Twitter tarafından yayınlanan ve bu yeni sistemi tanıtan videoların örneklerini izleyebilirsiniz.

Get faster and easier help from businesses. Try it now with @EvernoteHelps and @PizzaHut. #CarpeDM pic.twitter.com/T8vHnLESEM

— Twitter Advertising (@TwitterAds) 1 Kasım 2016

Leave a reply