Sayı: Mevcut tahlil servislerini birleştiren çözümleme servisi Yerli GitHub

Dilerseniz GitHub ’da yer alan başarılı ve popüler yerli repo ’ları incelediğimiz yazı dizimizin (Yerli GitHub) tamamına göz atabilirsiniz.

rakam-logoBüyük data odaklı analiz yazılımı Rakam, pat diye çok tahlil yazılımını ‘birleştirme ’ istiyor.

Açık kaynak olarak GitHub üstünde de yayınlanan projeyle örneğin Google Analytics, Mixpanel ve Baremetrics verilerinizi tek bir çatı aşağıda toplayabilir, bu servislerin ayrı olarak sunmuş olduğu istatistikler sayesinde bambaşka bir çıkarım yapabilirsiniz.

Tahlil servislerinin kendi odaklandığı alanda kısıtlı veriler sunduğunu düşünecek olursak; kısa vadede pat diye pozitif inceleme arabulucu şirketlerin/girişimlerin ihtiyaçlarını giderebiliyor. Oysa kullanılan analiz servislerinin sayısı arttıkça toplanan verileri tek bir ekranda görmek, toplanan verilerden değişik çıkarımlar yapmak, sorgular çalıştırmak veya raporlar çıkartmak istenebiliyor.

Rakam da tamamiyle bu noktada konumlanıyor. Rakam ile örneğin hava durumu verisiyle Stripe üzerinden gerçekleştirdiğiniz satışlarınızı anlamlandırmaya çalışabiliyorsunuz.

Rakam'ın ticari web sitesinde ziyaretçileri karşılayan ekrandan bir görüntü

Sayı ’ın ticari web sitesinde ziyaretçileri tedarik eden ekrandan bir görüntü

Sayı kullanıcıları 4 milyarın üstünde aksiyon verisi biriktirmiş

Yaklaşık 2 yıl önce üstünde çalışılmaya başlanan Sayı, kısa bir süre önce rakam.io ’dan da ‘beta ’ olarak yayın yapmaya başlamış. Bu süreçte Bionluk ve Scorp gibi isimlerin de kullanmaya başladığı Sayı ’ın GitHub ’da ise 170 ‘star ’ alıp 19 defa fork ’landığını belirtelim.

Sayı platformu, Rakam API ve Rakam BI şeklinde iki parçaya ayrılıyor. Rakam API, Java 8 ile geliştirilmiş. Veri depolama ve anlamlandırma noktasındaysa platform, kullanıcılara göre değişmek üzere ya PostgreSQL ’i öneriyor veya daha büyük data havuzları için AWS çözümlerine yön belirleme yapıyor. Sayı kullanıcılarının AWS üzerinde bugüne dek 4 milyardan artı aksiyon verisi biriktirdiğinin notunu da düşeli.

Sayı BI ise app.rakam.io üzerinde çalışan ve Rakam API ’yi destekleyen bir tabi ürün olarak tarif edilebilir. Sayı API ’yi kullanarak enerjik raporlar ve ‘dashboard‘ sözde ekranlar oluşturup, davranışsal analiz sorguları (‘funnel ’ ve/veya ‘retention ’ gibi) kesin yerine getirmek mümkün.

GitHub için tavsiyeler: Yazılım kalitesi, dokümantasyonun gerçekte işe yaraması ve doğru irtibat

Rakam ’ın maksat kitlesinde kayıtlı bir büyüklüğe sahip bilgi havuzunu sahip olup bu data havuzunda farklı alanlara yönlendirilmiş sorgular çalıştırmak isteyen şirketler/girişimler bulunuyor. Şu başlıca dek 700 kere indirilen Rakam ’ın etkin kullanıcı sayısıysa 25 civarındaymış. giderken platformun faal kullanıcılarına yakından bakacak olursak; e-ticaret, sosyal medya ve IoT pazarlarının öne çıktığını söyleyebiliriz.

Sayı ’ın geliştiricisi Burak Emre‘ye, projesinin GitHub üzerinde yakaladığı popülerliğe aksan yaparak diğer geliştiricilere olan tavsiyelerini de sorduk. Emre en çok yazılımın kalitesi, dokümantasyonun ne kadar işe yarar olduğu ve kullanıcılarla girilen iletişimin başarısı maddelerini öne çıkarttı.

Bu tavsiyenin ardındaki Sayı ’ı ilerleyen zamanlarda bir girişim olarak da inceleyeceğimizi belirtelim. Webrazzi üzerinde Rakam gibi yerli üretim ve açık kaynak kütüphaneleri tanıtmaya devam edeceğiz. Sizin de böyle bir kütüphaneniz varsa bize tech@webrazzi.com e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

Leave a reply