Rekabet Kurulu alıcı elektroniği soruşturmasında Teknosa ’ya 18, Vestel ’e 8 milyon TL cinayet verdi

elektronik-perakende

Rekabet Kurulu‘nun geçtiğimiz Ekim sonunda tamamladığı bilgisayar ve oyun konsolu pazarı ve alıcı elektroniği piyasası soruşturmasıyla ilgili kararında yeni bir aşamaya gelindi. Yönetimle Ilgili para cezasına çarptırılmasına karar verilen Teknosa göre bugün Kamuoyu Aydınlatma Platformu ’na (KAP) yapılan açıklamaya göre Komite, Teknosa‘ya 18 milyon 26 bin TL ’lik yönetimsel para cezası verdi. Soruşturma zarfında Vestel ’e de 8 milyon TL yönetimsel para cezası verildi.

Kararın nihai olmadığı ve yönetimsel mahkemeler için açık kapı bırakıldığını söyleyen şirketler, canice aleyhinde yasal haklarını kullanacaklarını belirtiyorlar.

Rekabete aykırı fiyatlandırma

Rekabet Kurulu, Şubat 2015 ’te başlayan soruşturma süreci kapsamında tüketici elektroniği alanında faaliyet gösteren şirketleri incelemeye almıştı. Aral Oyun Konsol ve Aksesuar Ticaret A.Ş. ’nin dağıtımını yaptığı bilgisayar ve konsol oyunlarını yüksek fiyattan satışa sunduğu, belli başlı oyun dağıtıcıları ile anlaşma/düzenli eylem içinde olduğu ve nihai satış noktalarında yeniden satış fiyatını belirlediği iddası ile yapılan başvuruya istinaden harekete geçen Komite, Aral Oyun Konsol ve Aksesuar, Bimeks, Doğan Müzik Kitap Mağazacılık Pazarlama, Teknosa, Vatan Bilgisayar San, Gold, LG, Türk Philips, MediaMarkt, Vestel ve Kliksa hakkında soruşturma açmıştı.

Kurul, geçtiğimiz Ekim sonunda 11 şirket aralarında Vatan Bilgisayar ve Bimeks ’in 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun ’u ihlal etmediğine karar vermiş; LG, MediaMarkt, Teknosa, Vestel ve Türk Philips ’in ise yönetimle ilgili para cezasına çarpılması gerektiği sonucunu paylaşmıştı.

Vestel tarafından bugün KAP ’a yapılan açıklamada, “Rekabet Kurulu, yargı yolu açık almak üzere, Vestel Ticaret AŞ ’ne 8 milyon 24 bin 370 TL tutarında idari para cezası verilmesine karar vermiştir. Şirketimiz yönetimsel para cezası kararının iptali için hukuki süresi içerisinde hak yoluna başvuracak olup, konuyla ilgili gelişmeler kamuyla paylaşılacaktır” deniliyor.

Konuyla ilgili güncellemeler için bizden ayrılmayın.

Leave a reply