Rakuten, mobil oyun platformuyla Facebook ’tan önce atak yapmak istiyor

Hiroshi Mikitani - Rakuten'in Kurucu Ortağı ve CEO'su

Hiroshi Mikitani – Rakuten ’in Kurucu Ortağı ve CEO ’su

Facebook geçtiğimiz haftalarda Gameroom platformuyla Steam ’e muhalif olduğunu net olarak gösterdi. Rakuten ise mobil oyun tarafında ciddi bir atılım yapmayı planlıyor.

Wall Street Journal‘ın haberine göre Rakuten, mobil oyun platformunu için ABD merkezli Blackstorm Labs ile çalışıyor. Blackstorm Labs ’ın yatırımcılarından biri olan Rakuten, gelen ilk bilgilere kadar mobil tarayıcılarda ve sohbet uygulamaları gibi mobil ortamlarda oyun oynamayı olası kılan bir platform geliştirmeyi hedefliyor.

Rakuten, 900 milyon dolara satın aldığı Viber mesajlaşma uygulamasının içinde oyun oynama deneyimi 2014 yılında deneme etmeye başlamış ve Şubat 2015 ’ten bu yanlamasına bütün kullanıcılara açmıştı. Yani bu adım Rakuten için sürpriz olmamakla birlikte epeyce manâlı bir adım olarak da değerlendirilebilir.

Demin şirketten resmi bir açıklama yok lakin Rakuten ’in Japonya pazarında ilk adımı atacağı ve daha sonra küresel bir açılma oluşturacağı gelen bilgiler arasında. Rakuten ’in ilk adımı anayurdunda atmasının ilk nedeni kuşkusuz Rakuten ’in Japonya merkezli bir şirket olması. İkincisiyse Japonya ’da mobil oyun pazarının epeyce hareketli ve kârlı olduğu gerçeği.

rakuten-games

Misal tahsis etmek icabında Line, bu dikeyi erken keşfeden girişimlerden biri. Temmuz ayındaki rakamlara kadar Line kullanıcılarının 2/3 ’si Japonya, Tayland, Tayvan ve Endonezya ’da olmasına karşın Line ’ın gelirlerinin yüzde 90 ’ı sadece Japonya ’dan geliyor. Daha da önemlisi Line, gelirlerinin büyük bölümünü kullanım içi mobil oyunlardan elde ediyor.

Özetle Rakuten ’in mobil oyun dikeyinde erken adım atmaya çalıştığını söylenebilir ama bu alanda rakipsiz olmayacağını da eklemek lüzum. En azından Facebook ’un Messenger içinde ‘hemen olan oyunlar ’ diye bir mobil oyun atılımı yapması bekleniyor. Messenger ’ın faal kullanıcı sayısının 1 milyarı geçtiği düşünülürse Rakuten ’in elini ivedi tutmasının elzem olduğu bile söylenebilir.

Leave a reply