Proline Ventures, Türkiye ’de akıllı kent girişimlerine yatırım yapacak

Türkiye merkezli, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Asya odaklı Proline, bugüne dek, bilhassa halk sektöründe kimlik doğrulama sistemleriyle adını duyursa da akıllı şehir projeleri ihraç eden bir teknoloji şirketi. Bu alandaki deneyimini yeni girişimlere aktarmak isteyen şirket, Proline Ventures adında bir “girişim platformu” kurdu. Türkiye ’deki akıllı büyük kasaba girişimlere yatırım yapacağını duyuran Proline Ventures, bu yıl üç girişimi desteklemeyi planlıyor.

Seçilen girişimlere 1,5 ila 3 milyon TL aralarında katma bedel sağlayacak

Proline Ventures, Türkiye ’de kayıtlı bir dikeye odaklanan teşebbüs sermayelerinden biri ve bununla birlikte kurumsal bir kaynaktan gelmesiyle kayda değer bir boşluğu adresliyor. Girişimlere finansal yardım yanına  ‘Taktik ve Meslek Geliştirme ’, ‘Ar-Ge ve Ürün Yönetimi ’, ‘Pazarlama ve Satış ’ destekleri sağlamayı planlayan Proline Ventures, Türkiye ’de  üniversiteler, teknoloji aktarma ofisleri, yatırımcı ağları, kuluçka merkezleri ve hızlandırma programları ile yakın işbirlikleri yapmayı planlarken bununla birlikte yurtdışı iş birlikleri de gerçekleştirecek.

screen-shot-2016-11-01-at-13-22-04

Proline İcra Kurulu Başkanı Mehmet Doğanyiğit açıklamasında, destekleyecekleri zeki büyük kasaba girişimlerde ağırlıklı olarak ekipman ve yazılımın entegre olduğu ürünleri peşine düşüp takip ettiklerini söylüyor. Startuplara yatırım sürecinin başlangıcında 50 bin TL ’ye değin tohum yatırımı yapacak olan Proline Ventures, Proline ’ın geniş satış ağını startupların kullanımına açarak, Türkiye pazarının yanında Orta Doğu, Kuzey Afrika, Asya ve Avrupa ’da satmak desteği de verecek. “bunun dışında yurtdışı iş geliştirme fırsatları ile ABD, İsviçre, Almanya gibi yüksek inovasyon gücüne sahip ülkelerde de startuplara iş birliği fırsatları sunacağız. Bu şekilde startuplara takriben 1,5 ile 3 milyon TL arasında katma değer sağlayacağız” diyor Doğanyiğit.

Mali yardım önceliğinden fazla değerinde yaratmaya odaklandığını vurgulayan Proline Ventures, 2016 yılı sonuna kadar Türkiye ’de üç akıllı büyük kasaba girişimine yatırım yapacak. Ayrıntılı bilgi için Proline Ventures kurumsal sayfasını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Proline bugüne kadar Türkiye ’de çeşitli zeki büyük kasaba güvenlik projelerinde yer amıştı. T.C. e-Pasaport projesini hayata geçiren ve e-Kimlik pilot projesinde yer alan Proline, Sosyal Güvenlik Kurumu Biyometrik Kimlik Düzeltme Projesi ’nde kullanılmak üzere BioPOS cihazını geliştirmişti. İstanbul Genel Merkezi ve Ankara Bölge Müdürlüğü ile Türkiye ’de, Katar ofisi vasıtasıyla da Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde etkinlik gösteren Proline, Pakistan ofisleri üzerinden de Asya pazarında faaliyetlerini yürütüyor.

Leave a reply