Nevzat Aydınlatılmış ile Yemeksepeti, yatırımcılık ve girişimcilik üzerine samimi bir sohbet Webrazzi Summit 2016

nevzat-aydin-yemeksepeti

Webrazzi.com üzerinden canlı yayınla takip edebileceğiniz Webrazzi Summit 2016‘ya yoğun katılımla başladık ve ilk konuşmacımız Yemeksepeti ’nin kurucu ortağı ve CEO ’su Nevzat Okumuş oldu.

Yemeksepeti ve kişisel yatırımları hakkında Arda Kutsal ’ın sorularını yanıtlayan Nevzat Okumuş, 2017 ’nin ilk çeyreğinde IPO ’ya odaklandıklarını söyleyerek sözlerine başladı. Daha önce Merve Kara ’nın sorularını yanıtlayan ve yatırımcılığı sevmediğini söyleyen Nevzat Kültürlü, bu konudaki görüşlerini de şöyle açıklama etti;

Kolları sıvayıp işe girmek istiyorum. Gece oturup A/B testi yapmayı istiyorum. Yüzde 20-30 hisse oranıyla işe aslında sarılmak da kuvvet oluyor. Nihayetinde bu onu kuran girişimcilerin bebeği. Yatırımcı mı girişimci mi diye sorulsa elbette girişimci almak istediğimi söylerim. İnşaat işine girmeyi düşünmem çünkü bildiğim, fark yaratabileceğimi düşündüğüm bir bölge yok.

Nevzat Aydın girişimcilik konusundaki fikirlerini ise şöyle dile getirdi;

Girişimcilikte en manâlı parçanın ‘girişimci ’ olduğuna inanıyorum. Benim yatırım yaptığım girişimlerin kurucularını bir araya toplasam tümü birbiriyle mükemmel anlaşabilir. Kötü girişimciye en iyi projeyi de verseniz bir yere getiremez ama iyi girişimciye en fena fikri de verseniz bir yerlere getirebilir.

2017 ’nin ilk çeyreğinde Delivery Hero ile olan anlaşmada özgürlük kalacağını söyleyen Nevzat Okumuş, Yemek Sepeti hakkında neler düşündüğünü de paylaştı;

Teknoloji ve internet sektöründe meydana çıkan en büyük galibiyet hikayesi olduğumuz konusunda çok tevazu olmayacağım.Yemek Yemek Sepeti ’ne aralıksız yeni teklifler geldi ve bu tekliflere ekip içinde en çok hayır diyen bendim. Kendimce YemekSepeti ’nin değeri hemen 1 milyar dolar. Seneye 2 milyar dolar. DeliveryHero ’nun en büyük parçasıyız. Günlük siparişi 150 bin. Bize en yakın ülke 40 bin, tabi paket ücretleri değişkenlik gösteriyor. 16. yılında yüzde 66 organik çoğalan bir şirketiz.

Nevzat Kültürlü, DeliveryHero anlaşmasında basına yansıyan rakamın 589 milyon dolar olduğunu oysa anlaşmanın farklı detayları olduğunu da ekledi. Kendisine düşen payın da bizim paylaştığımızdan öbür, daha fazla olduğunu söyledi.

Trabzonspor Yönetim Kurulu Üyesi olan Açık Fikirli, Twitter ’ı da kişisel bir paylaşım alanı olarak gördüğünü ve iş amaçlı kullanmadığını paylaştı. En azından bir zaman daha böyle gideceğinin bilgisini verdi.

Webrazzi.com üzerinden Webrazzi Summit ’i canlı yayınla peşine düşüp takip edebilir ve etkinlik programına ulaşabilirsiniz.

Leave a reply