Müzik akışı platformu Electric Jukebox, sonunda çıkıyor

Sadece televizyon üzerinden müzik dinlemeyi sağlayan ve üyelik gerektirmeyen müzik platformu Electric Jukebox, sonunda resmi olarak çıkışa hazırlanıyor. 2015 yılının Ekim ayında bir basın toplantısı sırasında duyurulan Electric Jukebox, aradan geçen bir yıl sonunda gecikmeli de olsa, bu gece itibari ile Amazon, Argos ve Selfridges üzerinden satışa sunulacak.

electric jukebox

Müziğe şayet de bir Spotify ya da Apple Music üstünde hesaba sahip olacak kadar ilgi duymayan ama gerçi kendini dinleyici olarak görebilen kullanıcıların hedefinde olması beklenen Electric Jukebox, iki öbür parçadan oluşan bir alet şeklinde geliyor. Bunlardan ilki televizyonun HDMI çıkışına takılacak bir aparat ve diğeri de sesle denetleme özelliğine sahip kumanda. Televizyonunuza bağladıktan sonradan Wi-fi üzerinden 29 milyona yakın parçayı dinleyebilirsiniz. Uzlaşma zarfında Universal Music Group, Sony Music Entertainment, ,Warner Music Group, Merlin, PIAS ve InGrooves gibi şirketler bulunuyor.

Electric Jukebox haliyle bitmiş müzik dinleme özgürlüğü tanımıyor. Kullanıcıların platformla birlikte müzik dinleyebilecekleri tek yer içerisinde televizyon olan bir oda. Electric Jukebox ’ın arkasındaki şirket Magic Works CEO ’su Rob Lewis, kullanıcı kitlesi ile ilgili beklentisini açıkladı: “Spotify kullanıcısının ardındaki değiliz. Herhangi bir müzik akışı servisine aboneliği olmayan yüzde 90 ’lık kesimin peşindeyiz. Yaş ortalamaları diğer kullanıcılara kadar daha yüksek olabilir, gerekli erişime sahip olmayabilir veya çok da teknoloji meraklısı olmayabilirler. Aslına bakılırsa toplumun büyük bir kesiminin kullandığı tek elektronik cihaz odalarındaki televizyon. Electric Jukebox ile onlara yalnızca televizyonlarına lüzum duyarak kullanabilecekleri bir platform sunuyoruz.”

Şimdilik sadece İngiltere pazarında görücüye çıkacak olan cihaz, önümüzdeki aylarda tüm dünyaya açılım yolunda adımlar atmayı planlıyor.

Leave a reply