Instagram ’a alışveriş seçeneği geliyor!

Instagram ’ın bilhassa butik satıcılar için ne kadar başarılı bir platform olduğunu söylemeye gerek değil sanırım. Hatta bu konuda yeni bir teşebbüs olan Shopsta‘yı da çok yakın zamanda sizlerle paylaşmıştık.

Instagram da kendisinin alışveriş alanındaki gücünün farkına varmış ama alışveriş odaklı büyük bir yeniliği yayına almaya hazırlanıyor.

“Instagram ’a alışveriş geliyor” başlıklı blog yazısı ile bu yeni özelliğini duyuran Instagram bundan böyle kullanıcıların Instagram üzerinden beğendikleri bir ürüne dair daha pozitif detay görmesini ve doğrudan doğruya sepete ekleme sayfasına yönlendirilmesini sağlayacak.

Bu yeni nitelik şöyle çalışıyor;

Eticaret sitesi marka mahsul odaklı içeriğini paylaşıyor. İçeriğin sağ daha aşağı alanında “tap to view” yazısına tıklayan kişiler bu ürünün adını ve fiyatını görüyor. Ürünün kendisine tıklandığında mahsul hakkında daha fazla veri ve markanın ilgili olarak eklediği en fazla 5 ürünü daha görüyor. (Eklemek zorunda değil alt.) Bu ürünlerden istediğini “shop now” butonuna tıklayarak satınalma sayfasına gidiyor.

Instagram ’ın yazıda da belirttiği en manâlı hedefi, kullanıcılarını uygulamadan çıkmadan bir satınalmaya yönlendirmek. Eğer bir ürünü beğenir, detayını ve fiyatını da beğenirseniz yalnızca ödeme adımına dinmek için başvuru formu dışına çıkmanız yeterli olacak.

Şimdilik yalnızca Amerika ’da ve sadece bir grup kullanıcıya açılacak olan bu özellik ilerleyen dönemlerde daha geniş bir kullanıcı kitlesine açılacaktır.

Instagram büyükçe bir vitrin olarak zaten hayatımızda yer alırken artık alışverişi tamamlamaya karşın hamlesi ile de dünyanın en büyük alışveriş merkezi olmaya namzet. Moda markalarının hem içerik stratejilerini hem de mobil arayüz stratejilerini oldukça etkileyecek bir özellik.

Leave a reply