Her şey fantastik sırası gelmişken Mark Zuckerberg ’in serveti bir günde 3 milyar dolar eridi

Facebook, 2 Kasım ’da rekor mali üçüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı. Gelirleri yıllık bazda yüzde 56 oranında gelişen Facebook ’un aylık etkin kullanıcı sayısı ise yıllık yüzde 16 büyüyerek, 1,79 milyara ulaştı. Buna karşın, Facebook ’un hisseleri sonuçlar açıklandıktan sonra işlem görmeye başladığı birincil birkaç saat içinde yüzde 7 düştü. Mark Zuckerberg ise, yeni bir ünvan elde ederek, 3 Kasım günü dünyanın en fazla kaybeden zengini oldu.

mark-zuckerberg-servet

Bloomberg ’in analizine kadar, Mark Zuckerberg, Facebook hisselerindeki düşüşe ast olarak yalnızca Perşembe günü toplam 3 milyar dolar kaybetti. Bloomberg ’in dünyanın en zenginlerini sıraladığı milyarderler endeksinde 52 milyar dolarlık servetiyle beşinci sırada yer alan Zuckerberg ’in, her şey harika bu vesileyle yaşadığı kayıpsa tamamen Facebook ’un gelecek beklentisiyle ilgili. Zira şirket, sonuçları açıkladığı gün, bu çeyrekte elde ettiği yüksek skorları 2017 ’de sağlaması beklentisinin gerçekçi olmayacağını paylaştı.

Facebook CFO ’su David Wehner, birinci ağızdan, önümüzdeki sene reklam gelirlerindeki artışın yavaşlayacağını söylerken, 2017 ’yi saldırgan bir yatırım yılı olarak niteledi. Yani önümüzdeki yıl Facebook ’un süratli davranıp, etrafı toz dumana çevirdiği yok (Move fast, break things) görece “içe dönük” geçireceği bir yıl olacak.

Leave a reply