Google Chrome bugüne kadar 2 milyar kez indirildi

google-chrome

Google ’ın açıkladığı yeni rakamlar, bugüne dek yaptığı en iyi ürünlerden birinin Chrome olduğunu bir kez daha doğruluyor. Chrome Dev Summit‘te açıklanan rakamlara göre Chrome bugüne kadar tam 2 milyar kez indirildi.

Chrome Dev Summit, Google ’ın takvim olarak Chrome geliştiricilerine özel düzenlediği bir faaliyet. Bu yılki etkinlikte de yazılımcıları ilgilendiren açıklamalarla birlikte Chrome ’un kullanıcı sayılarına dair bilgiler de paylaşıldı.

Chrome Mühendislik Birimi Başkan Yardımcısı Darin Fisher ’ın paylaştığı rakamlara göre Chrome masaüstü ve mobil platformlarda 2 milyar defa indirimli. Dünyada takriben 3,5 milyar internet kullanıcısı olduğu düşünülürse Chrome ’un oldukça popüler olduğunu anlatmak olası.

Aktif kullanıcı sayısı 1 milyar

Fisher ’in verdiği bilgilere tarafından Chrome ’un aktif kullanıcı sayısı ise 1 milyar. Fakat bu sayı pek aktüel sayılmaz. Zira Nisan 2016 ’deki durumu yansıtıyor. Tabi güncel data paylaşılmaması Chrome için olumsuz düşünmeyi sağlamaya yetmiyor. Statcounter‘a kadar dünyanın en popüler tarayıcısı olan Chrome ’un pazar payı masaüstü ve mobil platformlarda yüzde 50 ’nin üzerine çıkmış durumda.

chrome-tarayici

Chrome ’un Google için son derece kayda değer bir silah olduğunu sanırım anlatmaya gerek yok lakin Chrome ’un 1 milyar kullanıcı Google ürünleri arasına eklenen ilk ürünlerden biri olmadığını ekleyelim. Gmail, Android, Haritalar, Arama, Youtube ve Google Play uygulama mağazası hali hazırda 1 milyardan fazla kullanıcıya sahipler.

Leave a reply