Google arama sonuçlarını sıralayacağı mobil endeksi tanıttı

google

Google arama sonuçlarında öncelikli olarak kullanacağı mobil endeksi tanıttı. Bir yıldan uzun süredir paylaşılan yeni ve ayrı bir mobil endeks üstünde çalıştığına dair haberleri resmen doğrulayan Google, endeksi arama sonuçlarında denemeye başladığını da açıkladı.

Mobil endeks Google ’dan yapılan aramaların büyük çoğunluğunun bundan böyle mobil cihazlar üzerinden yapıldığı gerçeğinden yola çıkıyor. Ancak Google ’ın koyma sistemi, hala, web sayfalarının masaüstü versiyonlarını kullanıyor. Google algoritmaları, böylece mobil içeriği yeterince iyi değerlendiremiyor, özellikle mobil sayfaların masaüstünden daha eksik içeriğe sahip olduğu durumlarda.

Google, beklendiği gibi endeksini mobil öncelikli hale getiriyor fakat arama sonuçlarında websiteleri ve uygulamalar için tek bir endeks kullanacağını anekdot ediyor. Değişiklikle birlikte Google algoritmaları arama sonuçları sıralamasında bir sitenin mobil versiyonunu esas alacak.

Google ’ın mobil endekse geçişine ise internet tam olarak henüz hazır değil. Kullanıcıların arama deneyiminde kesintiler yaşanmaması için Google, önümüzdeki birkaç ay daha testlere devam edecek. “Doğru zaman” geldiğinde, mobil endeks masaüstü endeksin yerini alacak. Sürece hazırlanmak isteyen websitesi yöneticileri daha ayrıntılı data için Google webmaster blogunu ziyaret edebilirler.

Leave a reply