Gmail iOS uygulaması dört yıl daha sonra yenilendi

gmail_on_ios_undo-send_0

Google ’ın çoklu platform desteğini güçlendirme sürecinde, yaygın kullanımına karşın gerilerde kalan Gmail iOS uygulaması nihayet yenilendi. Yaklaşık dört yıldır Gmail iOS uygulamasında kapsamlı bir değişikliğe gitmeyen Google, uygulamayı sonunda Android versiyonuyla benzer seviyeye getirdi.

Yeni Gmail iOS uygulamasında birincil dikkat çekici icat, Google ’ın takriben iki yıl önce tanıttığı Material Design yaklaşımıyla planlanmış olması. Uygulamanın Gmail ’in yeni başlayanlar için kompleks görüntüsü yerine daha açık ve sade bir arayüzün kullanılması, fonksiyonlar aralarında geçişin daha akan ülkü gelmesi ve belirgin bir biçimde daha daha süratli çalışması güncellemeyle birlikte sağlanan iyileşmeler aralarında. Ek olarak, Gmail ’de yanlışlıkla gönderilen bir e-postanın geri alınabilmesi de iOS kullanıcıları için artık mümkün. Bunun için, masaüstündekine benzer şekilde, e-postayı gönderdikten daha sonra beliren geri al seçeneğini takip etmeniz yeterli.

Gmail iOS uygulaması, masaüstünde olduğu gibi yanlış yazılan kelimeler için ayar önerileri de getiriyor. Güncellenen uygulamada yeni bir e-posta kâğıda dökmek için ekrana sabitlenmiş bir kısayol bulunuyor ve e-postalarınızı yalnızca sürükleyerek silmeniz ya da arşivlemeniz sağlanıyor.

iOS için Gmail ile birlikte Yıllık uygulamasını da yenileyen Google, uygulamasını iPhone ’un spotlight search özelliğiyle uyumlu ülkü getirdi. Bu sayede iPhone ’un kendi takvimi yerine Google Calendar ’ı önceliklendirmek isteyen kullanıcıların da işi epey bir kolaylaşıyor. Zira Google Calendar ’a eklediğiniz hatırlatıcınız, etkinlikleriniz ya da hedeflerinizi doğrudan iPhone ’unuzdan görüntülemeniz olası ışık halkası geliyor.

Google geçtiğimiz Şubat ’ta Gmail ’in faal kullanıcı sayısının 1 milyarı geçtiğini açıklamıştı. Bu kullanıcıların yüzde 76 ’sının ise Gmail ’e mobil cihazlarından ulaştığı not edilmişti yeniden Google tarafında.

Leave a reply