Dünyanın en büyük yatırım gruplarından Mitsui, Inventram ’ın yüzde 30 ’una müşterek oldu!

inventram-ali-koc

Koç Holding ve Koç Üniversitesi ortaklığı ile Nisan 2010 ’da kurulan İnventram A.Ş. bugün Japonya ’nın en büyük yatırım gruplarından Mitsui Co ile kayda değer bir ortaklığına imza attı.

İnventram bildiğiniz gibi kendini yüksek teknoloji yatırım şirketi olarak konumlandırıyor ve erken aşamada girişimlere yatırım yapıyor. Bu alanda Türkiye ’nin sayılı ve en önemli yatırımcılarından biri olan İnventram, Mitsui & Co ortaklığı ile bu çıtayı bir basamak daha yukarı çıkarıyor. Japonya ’nın en büyük yatırım gruplarından Mitsui Co, İnventram ’ın ortağı olarak Türkiye ’deki teknoloji yatırımlarına sürat verecek.

6 yılda 6 yatırım

Paylaşılan bilgilere kadar Inventram bugüne kadar 4 bin 800 ’den artı şirket/proje başvurusu almış. Bunlardan sadece 6 ’sına yatırım yapan İnventram (bu yatırımlardan az önce 4 ’ü açıklandı), bir kısmı lisanslama biçiminde elde etmek üzere 53 adet de patent yatırımı gerçekleştirmiş.

Mitsui, Inventram ’ın yüzde 30 ’una karşılıklı

Paylaşılan açıklamalara göre 97 milyar dolara ulaşan toplam varlığı ve 42 milyar dolarlık cirosu ile dünyanın en kayda değer yatırım gruplarından biri olan Mitsui, İnventram ’ın yüzde 30 ’una iki taraflı oldu. Inventram & Mitsui ortaklığı bilhassa mühendislik ve berat taşıyan yıkıcı (distruptive) girişimlere, özellikle enerji, suni akıl ve sensörler dikeyinde yatırımlar yapacak.

Yatırım hedefi konusunda soru yönelttiğim Inventram, net bir yatırım hedefi belirtlememekle birlikte yatırım yapılabilecek girişimler/teknolojiler epeyce yatırım yapabileceklerini paylaştı. Inventram, bu noktada yatırım bütçesinin beceriksiz kalmayacağı, hatta gerektiğinde Mitsui ’den destek alınacağı da paylaştı.

ali-koc-holding-inventram

“Türkiye ’nin Ar-Ge alanında yükselmesi gerekiyor”

Basın toplantısında Koç Holding Idare Heyeti Başkan Vekili Ali Y. Koç da kişisel olarak yer aldı ve teknolojinin dönüştürücü etkisine, hükümet nezdindeki yönelime değindi ve insan kaynağı geliştirme konusunda daha hassas çalışmamız gerektiğinin altını çizdi. “Ülkemiz için üzerimize düşeni gerçekleştirmek istiyoruz” diyen Ali Y. Koç, Mitsui ile görüşmelere 24 ay önce iletişime başladıklarını söyledi ve imzaların 29 Temmuz ’da atıldığını ekledi.

Türkiye ’deki yatırımlarının 60. yılını kutlayan Mitsui Co ’nun Avrupa Kurumsal Tasarlama Başkanı Naotaka Hayashi de Türkiye olan inancından bahsederken Ar-Ge tarafında ülkemizin daha fazla atılım yapması gerektiğine şive yaptı. Toplantıya Mitsui Co Türkiye Genel Müdürü Yoichiro Yagihashi de katıldı ve iki şirket için başlangıç kabul edilen bu ortaklığın ilerleyen dönemde geliştirileceği açıklama edildi.

Leave a reply