Deloitte Fast50: Türkiye ’nin en çabuk büyüyen teknoloji şirketleri açıklandı!

deloitte-technology-fast-50Dünya çapında kontrol, danışmanlık ve kurumsal finansman gibi alanlarda hizmetler sunan Deloitte, Teknoloji Fast 50 Türkiye sonuçlarını açıkladı. Yazılım şirketlerinin ağırlıklı olduğu listede e-ticaret şirketleri de dikkat çekiyor.

Türkiye ’de 11. yılını tamamlayan Teknoloji Fast 50 ’nin bu yılki birincisi, son dört yılda yüzde 16014 oranında çoğalan Ankara merkezli BilgiKent oldu. İstanbul merkezli SNI Teknoloji yüzde 6354 ’lik artış oranıyla ikinci sırayı alırken, yeniden İstanbul merkezli performans pazarlama ajansı Hype yüzde 4894 ’lük çoğalma oranıyla üçüncü oldu. 2011 ’de 5 üniversite öğrencisi göre kurulan e-ticaret sitesi Robotistan.com ise ilk 10 girmeyi başararak bilhassa dikkatimizi çekti.

deloitte-fast-50-tu%cc%88rkiye

Deloitte Teknoloji Fast 50 Türkiye ’nin bu yılki seçiminde Cardtek, Teknoloji Özel Ödülü ’nü kazandı ve Büyükler Ligi olarak anılan Big Stars* kategorisinde Aselsan, BilgiKent, Bimsa, TurkNet ve Innova yer aldı.

E-ticaretin en seri şirketleri

Yine Buldumbuldum.com, Ideasoft (defalarca 5. defa listede), T-soft ve Tektrosoft da Türkiye ’nin en hızlı artan teknoloji şirketleri arasına tekrar e-ticaret dikeyinden giriş yapan şirketler oldu. Öteki yandan kullanıcı deneyimi ve arayüz geliştirme üstüne eğilen Dreams&Bytes ve MagiClik ile sanal POS tarafında hizmet veren PayTR de listeye girmeyi başardı.

deloitte-fast-50-tu%cc%88rkiye-3

Fast 50 CEO Anketi sonuçlarına da yer veren Deloitte Türkiye, CEO ’ların 12 ay içinde ekonominin büyüyeceğine inancınının geçen yıla tarafından yüzde yüzde 37 ’den yüzde 42 ’ye yükseldiğini paylaştı. Turk Telekom Grubu şirketlerinden Innova, Fast 50 Türkiye Programı ’na 2006 ’dan bu yana her yıl girmeyi başaran tek şirket olma ünvanını bu sene da korudu.

Son olarak birincil 50 ’ye giren şirketlerin yüzde 72 ’sinin İstanbul merkezli olduğunu ve yazılım geliştiricisi şirketlerin yüzde 68 pay aldığını da belirtelim.

deloitte-fast-50-tu%cc%88rkiye-ceo

Deloitte Teknoloji Fast 50 Türkiye ’ye giren başarılı şirketlerin tamamını ve Fast 50 CEO Anketi sonuçlarını şuradaki sunumu (pdf) inceleyebilirsiniz.

*2015 finansal yılı süresince 50 milyon Euro ve üstünde kazanç elde eden teknoloji şirketlerinin, son dört yıldaki artış hızlarına kadar değerlendirildiği kategori.

Leave a reply