BMW son 3 yılda 100 bin elektrikli araba satmayı başardı

bmw-i-serisiAlman otomotiv devi BMW, Kasım 2013 ’de ortaya çıkarttığı elektrikli otomobillerden oluşan BMW i ailesi ile manâlı bir galibiyet elde etti. BMW grubunun elektrikli otomobillere olan inancı ve geleceğe bakışını şekillendirdiği BMW i ailesi, keza elektrikli olması hem de teknolojik duruşuyla BMW ’ye uygu başarıyı elde ettiğini söyleyebiliriz. Dahası elektrikli otomobil çağının az önce en başında olduğunu düşündüğümüzde de BMW ’nin bu erken dönem yatırımlarının Tesla gibi dinç rakiplerden geri kalmamasını sağlayacak fazla önemli hamleler olduğunu söylememiz gerekiyor.

BMW grubu, bugüne dek 100 bin adet sattığını açıkladı BMW i ailesinin otomobilleri BMW i3 ve BMW i8. i3 modeli adamakıllı elektrikli bir model iken, satışların büyük kısmı da BMW i3 ile gerçekleştirilmiş. Toplam satışın yüzde 60 ’lık kısmını, yani 60 bin adedini BMW i3 ’ler oluşturuyor. BMW ’nin spor modeli BMW i8 ise hibrit bir model, yani hem elektrikle keza de benzinle çalışıyor. Kalan 40 bin adetlik satmak rakamı ise BMW ’nin elektrikli spor otomobili i8 ’e ait.

BMW, elektrikli otomobiller konusunda da haritasını çizmiş durumda. Önümüzdeki yıl yani 2017 yılında MINI Countryman, 2018 yılında ise BMW i8‘in üstü açılabilir bir roadster versiyonu hibrit modeller olarak piyasada olacak. 2019 yılında ise BMW grubu iyice elektrikli olarak çalışan bir MINI modeli üretmesi, 2020 yılında ise BMW X3 modelini yine en ince ayrıntısına kadar elektrikli olarak piyasaya sunmayı planlıyor.

Leave a reply