Birleşmiş Krallık ’ta kitlesel yatırım platformları 2011 ’den bu yanlamasına öncelikle düşüşte

kitlesel-yatirim

Türkiye ’de devlet nezdindeki kitlesel yatırım platformunun açılması beklenirken, Birleşmiş Krallık ’ta bu dikeydeki platformlarda toplanan yatırım tutarı gerilemeye başladı.

Mali alandaki gelişmeleri analiz eden AltFi‘nin raporuna göre kitlesel yatırım sitelerinin topladığı mali destekler 2011 yılından bu yandan ilk önce düşüş gösterecek. Şirketlerin geniş bir çevreden finansman toplayabildiği kitlesel yatırım siteleri, AltFi ’nin raporuna tarafından geçen yıla kadar ciddi bir düşüş gösterecek.

Britanya ’da şüphesiz Türkiye ’den daha fazla sayıda ve önemli büyüklüklerde kitlesel fonlama sitesi bulunuyor. Bunların en büyüğü olan Crowdcube, şimdiye değin 460 şirket için 195 milyon sterlin takviye toplamayı başarmış fakat 2016 yılında toplanan tutarın bir önceki yılın oldukça altında kalması bekleniyor.

kitlesel-yatirim

Hem Seeders, Syndicate Room, Venture Founders gibi öteki oyuncular için de gerileme söz konusu. Tek istisna Code Investing ama onun da toplam pastadan aldığı pay epeyce düşük. AltFi ’nin raporuna 2015 yılında toplanan destekler 150 milyon sterlinin üzerinde ike bu rakam 2016 ’da 80 milyonun birazcık üzerinde kalması bekleniyor.

AltFi ’nin raporuna göre Birleşik Krallık ’taki kitlesel fonlama siteleri 2011 ’den bu yanlamasına 368 milyon sterlin destek toplamış ve 751 yeni şirketi fonlamış. Brexit ’in olumsuz etkisinden de bahseden analistler, bu yılın 3. çeyreğinde sadece Venture Founders, Seedrs ve Crowdcube girişimlerinin başarılı fonlama yaptığını paylaşıyor. Bu fena gidişin minik girişimler için ölümcül olabileceği de ekleniyor.

Rapora tarafından 2011 ’den bu yandan fonlanan 995 girişimin yalnızca 5 tanesi çıkış yapabilmiş ve bu da kitlesel fonlamanın bir yatırım kategorisi olarak öne çıkmasını engelliyor. Fonlanan girişimlerde daha yüksek değerlemeli yatırım alanların oranı ise yüzde 28,7 olmuş. Girişimlerin yüzde 11,7 ’si batarken, yüzde 4,3 ’ü daha düşük değerlemeli yatırım almış. Kendilerine ulaşılamayan yüzde 10,5 ’lik bir dilimse tehlikeli olarak kayıtlara geçmiş.

Leave a reply