Akciğer değerlerini takibe yarayan IoT cihazı Spirohome ön siparişte

spirohome-logoBu yılki Webrazzi Arena‘da sahne bölge girişimlerinden biri olan Spirohome, en kısa haliyle ‘sağlık teknolojileri alanında faaliyet bildiren bir IoT girişimi ’ olarak tanımlanabilir.

Webrazzi Arena ’da ürününü ön siparişe açan teşebbüs; astım ve KOAH hastaları ilk olarak almak üzere akciğer değerlerini değerlendirmek isteyen/ölçmesi gereken herkes kadar kullanılabiliyor.

Gerçekten ‘spirometre‘ adı bahşedilen ve uzun senelerdir piyasada olan cihazların yaptığı ölçümü yapan Spirohome, ev tipi olup cümbür cemaat tarafından tekrar kullanılabilmesi (geleneksel spirometreler sadece sıhhat kuruluşlarında kullanılıyormuş) ve hem cihazın dürüst kullanılmasını karşılayan keza de ölçümlerin saklanıp raporlanmasına yarayan mobil uygulamasıyla ayrılıyor.

spirohome-gorsel

Spirohome: Akciğer sağlığı takibi için bir dijital sıhhat deneyimi

Bugüne kadar 28 hastayla ürününü test eden girişimin bununla beraber doktorlardan oluşan kalabalık bir Danışma Kurulu bulunuyor. Deneme kullanıcılarından gelen tepkilere tarafından ürünlerini şekillendirdiklerinden bahseden girişimciler, Spirohome ’un en çok duyduğu olumlu geri bildirimleri ise ürünün hastaneye değin gitmeden içten ölçüm yapabilmesi, estetik duran tasarımı ve hijyen faktörü olarak sıralıyor.

Girişimin zihin olarak doğuşu yaklaşık 1 buçuk yıl öncesine dayanıyormuş. Bu konuda hangi problemi ve nasıl çözdüklerine değinen Kurucu Müşterek Merthan Öztürk bizimle şunları paylaştı: “Hastanede yapılan solunum testlerinin ne dek engebeli olduklarına şahsen tanık olduk. Ve o sıralarda klinik ürünler üzerine araştırma yapıyorduk; öyle çok astım ve KOAH hastasının akciğer durumunu fakat kötüleştiğinde fark ettiğini, ilaçlarını ya fazla artı ya da fazla az kullandıklarını, dolayısıyla tedavi süreçlerini yönetemediklerini gözlemledik.

Ardındaki, kronik hastaların, akciğer sağlıklarını peşine düşüp takip edebilmeleri için günlük hayatlarına kolayca entegre olabilecek bir dijital sağlık deneyimi geliştirmeye karar verdik. Bu Nedenle klinikteki deneyimi son kullanıcı ürününe çeviren Spirohome ’un hikayesi başlamış oldu. Spirohome tamamen astım ve KOAH hastaları testlerini hastaneye gitmeden, diledikleri yerde ve jurnal olarak yapabilecekler.”

Sprihome ’un 2017 yılında seri üretime geçmesi hedefleniyor

Bugüne dek TUBİTAK desteği alarak yoluna devamlı ODTÜ Teknokent merkezli olan Spirohome, kısa vadede medikal cihazların piyasaya sürülebilmesi için gerek duyduğu CE Sertifikası ’nı almayı hedefliyor. Buna paralel olarak ilaç firmaları, hastane ve klinik araştırma şirketleriyle de meslek birliklerini güçlendirmeyi planlayan girişim, 2017 yılında seri üretime geçmeyi hedefliyor.

Söz konusu sertifikasyon sürecinin Avrupa için öbür ABD için öbür yürüdüğünü gösteren girişimciler, bu süreci daha hızlı atlatabilmek adına yatırı edinmek istiyormuş. giderken Spirohome ’un uzun vadedeki vizyonuysa solunum hastalıklarına özel cihazlardan ve mobil uygulamalardan kurulu bir mahsul ailesine dönüşebilmek.

Spirohome hakkında daha detaylı bilgi almak ve ön sipariş saptamak üzere girişimin web sitesini ziyaret edebilirsiniz. bu arada Spirohome ’un lansmana özel 299 TL ’lik bir fiyat etiketine sahip olduğunu da belirtelim. Girişimle ilgili gelişmeleri sizlere aktarmayı sürdüreceğiz.

Spirohome kurucu ortaklarından Merthan Öztürk'ün Webrazzi Arena sunumundan bir kare

Spirohome kurucu ortaklarından Merthan Öztürk ’ün Webrazzi Arena sunumundan bir kare

Leave a reply