140 milyon dolar yatırım bölge Postmates 2017 ’de kârlılığı tutmak istiyor

Postmates

Yeni tür dağılma servisi olarak da tanımladığımız Postmates, 140 milyon dolarlık yeni bir yatırım aldı. Postmates ’in yatırım sonrası değerlemesi 600 milyon dolar oldu.

ABD ’nin son dönemde uyarı çeken girişimlerinden biri olan Postmates, kendi taşıyıcı ağıyla kapıya servis yapmayan herhangi bir yerden sizin için alışveriş yapan bir girişim. Yani servis elemanı olmayan bir lokanta ya da bir marketten aldığınız siparişi Postmates ’e ufak bir aidat ödeyerek kapınıza isteyebiliyorsunuz. Postmates, ürünün fiyatını size tıpkı yansıtıyor ve yalnızca nakliye ücretini yansıtıyor.

Günün her saatinde hizmet veren Postmates, kuryelere saatlik 25 dolar gibi bir gelir fırsatı sunuyor. Postmates, Nisan ayında Plus Unlimited adlı hizmetiyle aylık sabit bir ödemeyle sınırlı fakat geniş ayrıntılı bir özelliği de devreye almıştı.

Postmates CEO ’su Bastian Lehmann, çok çabuk büyüdüklerini ancak yatırım bulma konusunda güç bir dönem geçirdiklerini söylüyor. Özellikle de talebe dönük işlerde yatırımların azaldığı bir dönemden geçildiğini hatırlatıyor. Bu noktada ABD ’de yeni ‘dotcom balonu ’ tartışmalarının da başladığını ve geçtiğimiz aylarda teslimat işi yapan girişimlerin gerçekten milyar dolarlık teşebbüs olup olamayacağının tartışıldığını söylemeden geçmeyeyim. Zira ayrıca bu girişimlerin bazıları kepenk indirmek durumunda kalmıştı.

Paylaşılan bilgilere göre 6000 mağaza sahibi başvuru formu içinde daha iyi bir konumlandırma için para öderken, Apple ve Starbucks gibi dev markalar da Postmates API ’sini kendi sipariş platformlarına entegre etmek için ödeme yapmış.

Halen kârlı bir girişim değil

Kar marjını düşürmeden süratli bir büyüme sağladığını paylaşan Postmates, ayda 1,5 milyon sipariş teslim edecek dek büyümüş oysa halen kârlı bir teşebbüs yok ve en erken önümüzdeki sene kârlılığı yakalamayı bekliyor.

Founders Fund öncülüğündeki yeni yatırım Postmates ’in yeni pazarlarda büyümesini sağlayacak ve muhakkak Uber Eats, DoorDash, Amazon Prime ve GrubHub gibi rakiplerle mücadelesinde girişime zorlama katacak. Postmates ’in 2018 ’den önce de borsaya açılmayı planlamadığını da eklemeden geçmeyelim.

Leave a reply